Jura

Malownicze Żarki na Jurze

Jurajska Perła to elegancki i innowacyjny obiekt położony w samym sercu przepięknej Jury Krakowsko Częstochowskiej, w malowniczym miasteczku Żarki.

krajobraz

Przepiękna okolica

BOGACTWO ATRAKCJI

Okolica słynie z białych wapiennych skał, wspaniałych zamków i przepięknych bukowych lasów. W mieście jest duży, ogólnodostępny basen oraz wiele innych, ciekawych atrakcji.

Na terenie Żarek i okolicy znajdują się ścieżki piesze i rowerowe, które są profesjonalnie przygotowane oraz bezpieczne również dla rodzin i dzieci. Trasy te prowadzą przez malownicze zakątki i największe atrakcje północnej Jury.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z listą atrakcji.

Atrakcje w okolicy

Sprawdź, co może cię zaciekawić

atrakcja

Sanktuarium w Leśniowie

PRZYSTAŃ Patronki Rodzin

Sanktuarium MB Leśniowskiej patronki rodzin stanowi część zespołu klasztornego ojców paulinów. Najstarsza część zespołu klasztornego, czyli kościół, pochodzi z 1610 roku. Najcenniejszym skarbem Leśniowskiego kompleksu klasztornego jest jednak gotycka figura "uśmiechniętej Maryi", ukoronowana papieskimi koronami. To jedna z najpiękniejszych maryjnych figur w Polsce, a mówi się, że i w Europie.

SPRAWDŹ

Stary Młyn w Żarkach

HISTORIA DAWNYCH RZEMIOSŁ

Muzeum dawnych rzemiosł w Żarkach mieści się w blisko 100-letnim, zabytkowym młynie elektrycznym, który został odrestaurowany! Wystawa jest jak najbardziej nowoczesna, multimedialna i interaktywna. Tutaj każdy gość będzie zachwycony, od najmłodszego do najstarszego. Odwiedzający stary młyn wyruszą w pasjonującą podróż w przeszłość, w której trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł, obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa.

SPRAWDŹ
atrakcja
atrakcja

Strażnica z XIV-wieku

Ruiny na szlaku turystycznym

Ruiny strażnicy w Przewodziszowicach znajdują się w okolicach Żarek. Biegnie tu kilka szlaków turystycznych, do strażnicy należy dojść około 800 m pieszo od parkingu w Przewodziszowicach. Budowa tej XIV-wiecznej strażnicy przypisywana jest zwykle królowi Kazimierzowi Wielkiemu, ale budowniczym mógł być też książę Władysław Opolczyk. Pozostałości strażnicy stoją na szczycie 20-metrowej skały. Mur budowli, biegnący po krawędzi skały, ma 1,5 m grubości.

SPRAWDŹ

Zalew w Poraju

wypoczynkowy akwen wodny

W pobliżu Żarek, we wschodniej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, znajduje się atrakcyjny dla turystów sztuczny zbiornik zaporowy, powstały na Warcie, a nazywany zalewem Poraj. Zalew świetnie nadaje się do celów rekreacyjnych i sportowych. Wokół niego ulokowało się wiele ośrodków wypoczynkowych, są też piaszczyste plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz miejsca zaciszne dla wędkarzy. Powierzchnia całego akwenu to ponad 500 ha, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

SPRAWDŹ
atrakcja
atrakcja

Zamek w Bobolicach

BUDOWLA KAZIMIERZA WIELKIEGO

Zamek położony jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Bobolice w województwie śląskim, w powiecie myszkowskim. Królewski zamek w Bobolicach został zbudowany przez króla Polski Kazimierza Wielkiego najprawdopodobniej ok. 1350–1352 roku. Miał zabezpieczać okoliczne dominium i bronić Małopolski przed najazdami ze strony Śląska, należącego ówcześnie do Korony czeskiej. Na Zamku był między innymi kręcony teledysk do filmu wytwórni Disney Pixar "Merida Waleczna".

SPRAWDŹ

Lasy Janowa i Złotego Potoku

Lasy Złotopotockie

Lasy otaczające Janów i Złoty Potok tworzą jeden z największych kompleksów leśnych na terenie całej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W przeszłości należały one w większości do majątku w Złotym Potoku, stąd określa się je często jako Lasy Złotopotockie albo po prostu Złotolasy. Uważa się, że okolice Złotego Potoku należą do najpiękniejszych rejonów Polski, a pod względem swoich uroków mogą z powodzeniem równać się z Doliną Prądnika i Ojcowem.

SPRAWDŹ
atrakcja
atrakcja

Ścieżki pieszo-rowerowe

22 kilometry w jurajskim krajobrazie

W północnej części województwa śląskiego powstał spójny system ścieżek pieszo-rowerowych. Mieści się on na terenie trzech gmin: Janów, Niegowa i Żarki. Ścieżki łączą najcenniejsze miejsca związane z kulturą, tradycją, dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. To 22 kilometry asfaltowych ścieżek w jurajskim krajobrazie. Dostępne są dla rowerzystów, biegaczy, miłośników wędrówek, spacerowiczów, lubiących jazdę na rolkach i deskorolkach, osób niepełnosprawnych, narciarzy biegowych, rodzin z małymi dziećmi.

SPRAWDŹ

Kąpielisko w Żarkach

LETNIE KĄPIELISKO

W otulinie lasu znajduje się ogromny, nowoczesny i ogólnodostępny basen z piaszczystą plażą, placem zabaw, zapleczem gastronomicznym oraz dwoma boiskami do siatkówki plażowej. Basen podzielono na dwie strefy: dla umiejących pływać (w najgłębszym miejscu 2 metry) oraz brodzik o głębokości 50 cm dla dzieci. W przestrzeni dla dzieci usytuowana jest mała zjeżdżalnia. W części głębokiej zlokalizowano wysunięty pomost do skakania do wody. Wokół basenu są alejki parkowe oraz prysznic wolnostojący i miejsce do palenia ogniska i grillowania. Kąpielisko jest czynne w okresie letnim. Woda pochodzi ze źródełka, które jest w odległości kilkuset metrów od terenu kąpieliska.

SPRAWDŹ
atrakcja
atrakcja

Skały Kroczyckie i Podlesickie

centrum wspinaczkowe na jurze

W północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Kroczycami i Podlesicami, rozciąga się na długości około 5 km malownicze pasmo ostańców skalnych, nazywane Skałami Kroczyckimi i Skałami Podlesickimi. Tworzą je wapienne wzgórza o przedziwnych nazwach: Góra Zborów, Kołoczek, Pośrednia, Popielowa, Łysak, Jastrzębnik czy Słupsko. To prawdziwy raj dla miłośników wspinaczki i innych sportów ekstremalnych, jeden z najlepszych i najpopularniejszych centrów wspinaczkowych na całej Jurze.

SPRAWDŹ

Skałki Mirowskie na Jurze

MINIATUROWE TATRY

Skałki rozciągają się w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy Mirowem i Bobolicami. W przepięknej scenerii nagromadziły się tu ostańce skalne przypominające miniaturowe Tatry. Zachwyceni tym miejscem będą też wspinacze i speleolodzy. Informacją na miarę sensacji jest fakt, że w jednej jaskini, odkryto w latach 2007-08 cenne znalezisko, zęby trzonowe trzech przedstawicieli neandertalczyków sprzed około 90 tys. lat. To pierwsze w Polsce odkrycie szczątków człowieka neandertalskiego, a nie jego śladów bytności.

SPRAWDŹ
atrakcja
atrakcja

Zamek w Olsztynie

ŚREDNIOWIECZNA BUDOWLA

Zamek w Olsztynie Jurajskim to dziś ruiny dawnej, średniowiecznej budowli wznoszącej się na wysokim, wapiennym wzgórzu, pięknie wkomponowane w skalne ostańce. Stąd właśnie wzięła się nazwa głównego szlaku jurajskiego, Szlaku Orlich Gniazd, ponieważ tutejsze zamki przysiadły na skałach niczym orle gniazda właśnie. Olsztyńska warownia to gotycka budowla zamkowa typu wyżynnego, w konstrukcję, której włączono nie tylko wapienne ostańce, ale też krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych.

SPRAWDŹ